Неизвестни факти за BUBARSTVO

Неизвестни факти за Bubarstvo

Неизвестни факти за Bubarstvo

Blog Article

Отглеждането на копринени буби – възможност за добри доходи

Куче герой откри тайник, наше село почерня от маскирани ченгета СНИМКИ

Бизнес-програми за производство на черничев посадъчен материал и пашкули;

Тъканта, която наричаме коприна, е направена от дългите тънки влакна, произведени от копринената буба по време на нейния стадий на ларва. Намерението на насекомото е да създаде пашкул за трансформирането си във формата на молец.

Борис Джонсън назова три стъпки за победата на Украйна

Първите греньори (производители на бубено семе) са се учели от опитната станция в Бурса и от търговци на бубено семе, идващи от Франция и Италия.

Главна цел на служебния земеделски министър – поливното земеделие Хаос в държавата, тя се разпада, хаосът ескалира. Разиграва се без...

Интересно от мрежата Килими Авточасти Климатици София

Същността на бубарското производство представлява сама по себе си едно биологично фермерство;

Нямаме много информация за тази дейност по време на Средновековието, но вече в Османската империя почват да се появяват първите писмени сведения, че българите са се занимавали с тази дейност. За да може да има развито бубарство е необходимо отглеждането на черничеви дървета – техните листа служат за храна на ларвите. Поради подходящите климатични условия, още преди няколко века това се е случвало в района на Хасково. Знае се, че българите от този район са продавали пашкулите на търговци от Одрин и Солун. След Освобождението, бубарството продължава своето развитие. То се засилва най-вече след края на Първата световна война.

Добре дошли на страницата на Научния център по бубарство – Враца!

При липса на перфорирана хартия бубите могат да се вдигнат и с помощта на черничеви леторасли, които се поставят върху тях.

ЕФСА с нова кампания за безопасност на храните Агро Бубарство ТВ

), чийто капацитет позволява напълно задоволяване на нуждите на производителите на бубено семе и пашкули в страната.

Report this page